تکنیک های نور پردازی محوطه

تکنیک های نور پردازی محوطه

تکنیک های مهم نور پردازی محوطه

همان طور که می دانید نور پردازی در فضای باز شامل باغ ویلا و حتی فضای سبز شهری دارای روش ها و فنون خاصی می باشند. در واقع اگر استفاده از این فنون به درستی انجام نپذیرد نتیجه ی چشم گیری را برجای نخواهد گذاشت.

به طور کلی تکنیک های نور پردازی در فضای باز شامل نور بالا، نور پایین، نور تاکیدی، نور نقطه ای، نور مهتابی، نور پراکنده و ضد نور می باشد. هر کدام از تکنیک های فوق در مکان خاصی و با توجه به ویژگی های محیط استفاده می گردند. در ادامه با اورناتتو همراه باشید تا با ویژگی های هر یک از این تکنیک ها آشنا گردیم.

نور بالا

همانطور که از نام آن پیداست جهت تابش نور به سمت بالا می باشد. به دلیل مخالفت جهت تابش نور با نور خورشید این تکنیک یکی از پر کاربرد ترین تکنیک های نور پردازی در روز می باشد. در واقع از این تکنیک در عناصر فضای باز و بیشتر برای نور پردازی درختان خاص استفاده می شود که البته برای استفاده از این تکنیک باید بدانیم که زمانی که زاویه قرار دادن جسم طوری می باشد که تنها از یک جهت قابل دیدن است این تکنیک قابل استفاده می باشد که البته به جهت جلوگیری از خیرگی عناصر نوری و آزردگی پرتوهای نو باید محل نصب این منابع بالاتر از دید مستقیم چشم باشد یا حتی اگر هم سطح با دید چشم  نصب گردید به صورت زاویه دار قرار داده شود.

hannu huhtamo3 300x209 - تکنیک های نور پردازی محوطه

نور پایین

این تکنیک یکی از رایج ترین موارد استفاده شده در نور پردازی محوطه می باشد. در واقع به علت عادت چشم به این مدل نور پردازی محوطه  استفاده از آن در اکثر فضاها معقول به نظر میرسد. در واقع استفاده از این تکنیک اگر به نحوی باشد که تابش پرتوهای آن از بالا به پایین در اطراف درختان در محوطه نورپردازی شده قرار گیرد موجب ایجاد یک الگوی زیبا از شاخ و برگ درختان بر روی زمین می شود.

Moonlighting effect 300x199 - تکنیک های نور پردازی محوطه

نور نقطه ای

همان طور که از عنوان این تکنیک نور پردازی بر می آید، تمرکز نور بر یک نقطه ی خاصی خواهد بود. از این مدل نور پردازی بیشتر جهت تأکید بر تندیس، مجسمه، یا گیاهان خاص استفاده می شود. برای نمونه تصویر زیر را با یکدیگر می بینیم:

Uplighting on Tampa Bay sculpture 300x200 - تکنیک های نور پردازی محوطه

نور مهتابی

در این مدل نور پردازی پرتوهای نور که از طریق چراغ های پایه دار بالاتر از سطح زمین قرار گرفته اند به شکل تندی ایجاد می گردند. شاید استفاده از این تکنیک برای همه ی سلایق خوشایند به نظر نرسد اما به طور رایج این تکنیک در نور پردازی محوطه بیشتر برای نور پردازی مسیرهاو فضاهای دوستانه به کار می رود.

modern 300x300 - تکنیک های نور پردازی محوطه

ضد نور

ضد نور تنها یک تکنیک است و به نوعی وجود فیزیکی ندارد. به عبارت دیگر برای ایجاد تکنیک ضد نور در نور پردازی محوطه باید از تکنیک های نور نقطه ای و نور وسیع با اشعه های متمرکز استفاده کرد. به عبارت دیگر ضد نور توسط نوری که از پشت به جسم تابانده شود به طوری که فقط دور شی دیده شود به وجود می آید.

bbj lightcity previewsunday newman p6 750xx5760 3246 0 66 300x169 - تکنیک های نور پردازی محوطه

عکس فوق شاید ملموس ترین عکس برای حس کردن تکنیک ضد نور به نظر برسد. همان طور که می بینید در داخل این سازه ها از منبع نور خبری نیست و تابش نور فقط در خطوط حجم آشکار شده است.

نور تاکیدی

این تکنیک نور پردازی که بیشتر به جهت نور پردازی در شب مورد استفاده قرار می گیرد. برای تاکید بر یک نقطه از نما یا محوطه نور پردازی استفاده می شود. در این تکنیک از چراغ های موضعی استفاده می گردد و با توجه به هدف استفاده از این تکنیک تضاد شدیدی هنگام اعمال این تکنیک در محوطه نور پردازی شده مشاهده می نماییم.

lighting design 300x214 - تکنیک های نور پردازی محوطه

نور پراکنده

این تکنیک در واقع روشی است که در آن نور از صفحه ی انعکاس کننده عبور میکند و پرتوهای حاصل از این عبور در محوطه ی نور پردازی مورد نظر پخش می شوند. به عبارت بهتر این تکنیک فضاهایی دلخواه از محوطه ی مورد نظر را بدون اینکه منبع نوری مشخص باشد نورپردازی می نماید. یکی از برترین مزیت های این تکنیک از بین بردن خیرگی و آزردگی منابع نوری مستقیم می باشد.

4 16 300x199 - تکنیک های نور پردازی محوطه

به کار بردن هر یک از این تکنیک ها به تنهایی محوطه ی زیبایی را برای ما به وجود نمی آورد. ترکیب هریک این تکنیک ها و خلاقیت در طراحی محوطه ی نور پردازی بی شک بهترین نتیجه را رقم خواهد زد.

درباره نویسنده

mahmodi

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال