گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ -قسمت اول

گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ -قسمت اول

شاید ما نتوانیم تکنولوژی و نو آوری را در زندگی روزمره ی خود احساس کنیم اما این دو، زندگی ما را به سرعت و شدت دچار تغییر کرده اند طوری که انتظار می رود جدید ترین تِرِندها (Trends) و گرایشاتِ طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ به طرز غیر قابل تصوری شگفت انگیز، جالب و جدید باشند. اما ما تلاش خود را می کنیم که برای همگان قابل تصور شود پس اگر راجع به این موضوع کنجکاو هستید، بهتر است با هم نگاهی به آن بیندازیم.

3 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

 

مبلمان و اثاثیه ی خانه روز به روز برای محیط منازل متناسب تر می شوند، قالب مستطیل شکل، بافت نرم و مواد اولیه ی آلی، همه و همه با رنگ های گرم و ملایم و شکلی نرم، یک محیط آرام را فراهم می سازند – محیطی که یک شخص بتواند برای آرامش به آن جا پناه ببرد. بنابراین جست و جو برای همچین محوطه ی آرامش بخشی، نیازمند یک طراحی داخلی بسیار ماهرانه است و کار مهمی به شمار می رود. شکل زیر نصب چراغ نور افکن در داخل خاله در شهر میلان را توسط studiopepe نشان می دهد.

Ornatto interior design trend 2017 02 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

مردم عاشق سفر، جنب و جوش و تغییر هستند – بنابراین بنظر می رسد که خلاقیت ذهن، بر طراحان چیره شده است زیرا این روز ها نمونه ی بارزی از خانه های چرخ دار و ماشینی را مشاهده می کنیم. اشتیاق و پویایی برای تغییر پذیری، تمایلاتی هستند که طراحی داخلیِ لوازم منزل و درک از خودِ خانه را بطور تغییر ناپذیری متحول می کنند. تصویر زیر به اصطلاح خانه ی موبایلی را نشان می دهد.

Ornatto interior design trend 2017 03 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

مثالی می آوریم تا ببنیم چگونه طراح آلمانی، نیلز هولگرمورمن (Nils HolgerMoorman)، در سفرهای تجاری و کاری خود در یک ون که به شکل خانه بود، می خوابید. این خلاقیت ذهن او بود که جرقه ای زد و یک Volkswagen T6 را به خانه ی موبایلی تبدیل کرد. طراحی داخلی و راه حل ساده ای که پیش گرفت، علاقه ی خلاقان به ترکیب کردن طرحی ساده را با مدل های جدید و جالب منعکس می کند ( مانند پالت رنگ تیره یا The dark color palette).

Ornatto interior design trend 2017 04 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

Ornatto interior design trend 2017 05 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

این خانه که فرد طبیعت دوست و ساده ی اهل اسکاندیناوی را حمل می کند، یکی از اولین خانه های متحرک ساخته شده در کشور هلند است. طراح هلندی، دنیل ونِمن ( Daniel Venneman )،  را بعنوان یک محل باز که به فضا متصل است، در نظر می گیرد – با پنجره های بزرگ، مدیریت و معماری شفاف فضا، انسان احساس میکند در هوا معلق است و با محیط اطراف ارتباط برقرار می کند.

 

Ornatto interior design trend 2017 06 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

 

در این کار، نه تنها خانه آزادانه در محیط اطراف پدیدار می شود بلکه بزرگتر از آن نیز به نظر می آید – نتیجه ی این که یک خانه ی کوچک نمی تواند احساس کوچکی کند، روح آزاد شده ی آن از پوسته ش است.

 

Ornatto interior design trend 2017 07 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

 

(Cristina Christova) کریستینا کریستووا، معمار جوانیست که از آرزوی سفر، همچنین فرار از شلوغی و مصالح ساختمانی برای ساخت یک خانه ی موبایلی به نام Koleliba (خانه ی متحرک) الهام گرفت. بر خلاف اندازه ی کوچک خانه، همه ی بخش های مورد نیاز آن ساخته شد – آشپزخانه با یخچال و اجاق گاز، توالت و حمام، مبل های قابل تبدیل به تخت خواب، همگی ثابت می کنند که آزادی و راحتیِ طراحی داخلی جدید در قوه ی ادراک و خلاقیت است. پالت مصالح در نهایت به آن زیبایی می بخشد و خانه و طبیعت را به هم مرتبط می کند.

تصویر زیر پروژه ی Gaecia Cumini برای Agape – کلکسیون خط نقطه

 

Ornatto interior design trend 2017 08 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

تمایل مردم برای زندگی در اقامتگاه های کوچک، تغییر چشم گیری در کاربرد لوازم خانه و ساختار طراحی تزیینات جدید خانه ها ایجاد می کند. این موضوع ما را به سمت گرایشِ بعدیِ طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ سوق می دهد – چند تکه و قالبی بودنِ (Modularity) لوازم خانه و انعطاف پذیری طراحی.

Ornatto interior design trend 2017 09 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

حمام هایی با سبک مینیمالیستی برای خانه های شهری

وقتی صحبت از طراحی داخلیِ اندازه و شکل هندسی حمام و دستشویی می شود، نوآوری آن بیشتر به سمت فضایی کوچک روی می آورد. بعد از انتخاب وان های بزرگ و جاگیر برای حمام ها، مشاهده می کنیم که موقع ترکیب حمام و دستشویی، با کوچک بودن فضا، محیط خودمانی تر و شخصی تری را فراهم آورده ایم. رفته رفته اندازه و شکل تولت و وان حمام بطور قابل ملاحظه ای نه تنها برای جا شدن در محیط های کوچک آپارتمان های شهری بلکه برای ایجاد خلوت و تنهایی کوچک شد. دقت داشته باشید که منظور از کوچک، کمتر شدن وسایل، راحتی، مدل و کاربرد آن ها نیست.

Ornatto interior design trend 2017 10 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

لوازم دست شویی در تصویر زیر خیلی مناسب و جمع و جور است، نمونه ای زیبا، جدید و کاربردی بدون استفاده از رنگ های براق و خیلی روشن – ست لوازم حمام و دستشویی، کاری از استفانو کاوازانا  (Stefano Cavazzana) – کلکسیون Oblon برای Novello.

Ornatto interior design trend 2017 11 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

ست لوازم خانگی چند قسمتی (Modular )

لوازم چند قسمتی، تِرِند (trend) و گرایش جدید در طراحی داخلیِ آینده است – که از روی سیستم های چند قسمتی مورد نیاز، خلاقانه و با قابلیت نوآوری های جدید نامگذاری شده است و نه تنها کاربرد و قابلیت بالایی دارد بلکه نبوغ بی اندازه و سرزندگی روح انسان را به نمایش می گذارد. بیشترین تغییرات در طراحی حمام و دستشویی دیده می شود. همان طور که قبل تر برای شما گفتیم، طراحان و همچنین مردم تمایل به فضاهای کوچکتری برای طراحی حمام و دستشویی و نیز لوازم انعطاف پذیر و نرم و همچنین طراحی هایی با رنگ روشن دارند.

Ornatto interior design trend 2017 12 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

پروژه های ابتکاری و پیچیده مانند پروژه ی ناتالیا جِسی ( Natalia Geci) – ست لوازم خانگی چادر نشینی، به تازگی راه افتاده که با لوازم کاربردی و زیبایش، بیننده را نفسگیر می کند. همانند مورد قبلی، ساخت یک کلکسیون از لوازم خانگی چند قسمتی که می تواند تمام وسایل مورد نیاز برای یک زندگی چادرنشینی را در خود جا دهد به وسیله ی تجربه شخصی یک معمار آرژانتینی که طراح Natali Geci نیز هست، به او الهام گردید. (تصویر زیر)

Ornatto interior design trend 2017 13 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

ست لوازم خانگی Lynko برای کسانی است که در یک زمان هم مدام در رفت و آمد هستند و هم خواستار جدیدترین لوازم و وسایل خانه می باشند. جِسی ( Geci) پس از سال ها دور انداختن لوازمش در هنگام جابجایی، بلاخره به فکر یک طراحی داخلی جدید و راه چاره ای افتاد که هم هدررفت کمتری داشته باشد و هم بتواند لوازم مورد نیازش را همیشه همراه خود ببرد و از آن ها استفاده ی مناسب کند، در حقیقت طوری تغییر پذیر باشد که بتواند هرکجا می رود یک دفتر جمع و جور، مغازه ی ساده یا حتی آشپزخانه ای را به همراه خود داشته باشد. این ست نه تنها جذابیت تک و خاصی دارد بلکه کاربردی و بسیار ظریف است. اجزای متعددی در سایز های متفاوت دارد که دارای قالب فلزی است و با لولاهای چوبی به هم متصل شده اند و شکل کاملی از وسیله ی دلخواه شما را می سازد. (تصویر زیر)

Ornatto interior design trend 2017 14 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

قالب اصلی آن، به منظور حمل و نقل و نگهداری آسان بصورت تخت در می آید. قطعات آن با لوازم داخلش مثل آینه، قلاب ها، رخت آویز ها، کف قفسه ها، طبقات و کیسه های پارچه ایِ روی آن به راحتی جمع می شوند.

Ornatto interior design trend 2017 15 - گرایش های طراحی داخلی در سال 2017 -قسمت اول

نمونه ی خارق العاده ای دیگر از لوازم چند قسمتی، مبل یا کاناپه ی چند تکه ای است که برای Moroso توسط وِرنِر اَیسَلینگِر(Werner Aisslinger)  از Bikini Island طراحی شد – با دیدن این طرح رنگارنگ احساسی آمیخته از تفریح و شادی به شما القا می شود.

ست لوازم چند تکه برای این طراحی شده که شما بتوانید طرح مورد نظر خود را یا آنچه را که خود به آن عادت دارید بسازید و آن ها را با هم ست و تنظیم نمایید، در حقیقت خودتان یک طراحی داخلی دلخواه برای خانه تان را تنظیم می کنید. با اجزایی مثل عسلی، میز، جا لباسی، پرده، قفسه، ظروف، صندلی و میز کار، Bikini Island شما را با طراحی مخصوص و معاصر داخلی که مایحتاج هر خانه را فراهم میکند، تحت پوشش خود قرار می دهد. این طراحی تعبیه شده تا ایده های مرسوم شما را در تزیین خانه به چالش بکشد – کاناپه ی منزل شما برای حفظ سنت قدیم حتما لازم نیست به دیوار نزدیک باشد، شما می توانید خود برای مکان کاناپه تصمیم بگیرید. طرح و رنگ آن به هر اندازه که دلخواه شماست می تواند خوشرنگ و شاد باشد. نظر اَیسَلینگِر (Aisslinger) برای ساخت این طرح، دورهمی های خانوادگی و دوستانه در مکانی است که به همه چیز خوب و دقیق توجه شده باشد.

ست های لوازم خانگی چند قسمتی برای خانه به دوشان شهری که معمولا در حال جابجایی خانه های خود هستند و یا کسانی که خواستار مدیریت ساده ای برای خانه ی متحرک و تغییر پذیرشانند، مناسب می باشند. مزیت های آن بسیار زیاد است و به سادگی در ذهن می ماند حتی اگر مارک های شناخته شده ای مثل Moroso توجه خود را به این گرایش نوین در طراحی داخلی برای چیدمان خانه معطوف کنند، مشخص می شود که تا چه حدی این روش ابتکاری و خارق العاده است. در این بخش نمونه های ابتدایی از طراحی های داخلی و همچنین طراحی لوازم چند قسمتی که به سادگی جمع می شوند، بیان شد. بخش دوم در ادامه ی این متن توضیحاتی راجع به ترند سوم که رواش سبک قدیم به روش امروزی است، داده خواهد شد.

 

تیتر انگلیسی : Interior Design Trends to Watch for in 2017

تیتر فارسی : گرایش های طراحی داخلی در سال ۲۰۱۷ – قسمت اول

کلمه ی کلیدی : طراحی داخلی

تعداد کلمات انگلیسی : ۱۱۵۶ واژه تعداد کلمات فارسی : ۱۵۳۲

واژه تعداد تصاویر : ۱۵

تعداد کلمات کلیدی متن : ۱۲

تاریخ ترجمه : ۱۰/۱۰/۱۳۹۵

 

درباره نویسنده

عنایت مبارکی

نظرات (6)

عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

وای خیلی خوبه ساییتون

وای خیلی خوبه ساییتون

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی
سپاسگزارم

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال